В областната администрация в Смолян ще бъде открита изложба живопис „Родопа – люлка на таланти“ на 11 млади художници, възпитаници на Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщи Рада Кузманова – пресаташе на администрацията.
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“
Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите.
Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.
Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите.
„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и
Виктория издава новия си сингъл In Between, съобщават от „Орфей мюзик“, лицензиант на Warner Music за България. По думите им това е песен за всеки, който изпитва болката от разбитото сърце или самотата.
„In Between е песен за намирането на сила в трудните моменти, показвайки, че да бъдем сами може да ни помогне да израснем и да намерим отново истинската си същност. Песента празнува могъществото на жените, като подчертава красотата на уязвимостта и устойчивостта, която идва от прегръщането на нашите емоции. Тази песен е като пътуване през самотата и себеоткриването. Става въпрос за загубата, но намирането на сила в тази уязвимост... понякога това е единственият изход. Самотата ви учи на уроци и ви помага да се излекувате. Научих се да изпитвам удоволствие да бъда сама и сега чувствам спокойствие и свобода&ldqu
Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център "Уста Кольо Фичето", каза в интервю кметът на града Димитър Славов.
Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.
Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Под
Тони Райчев представи втората си за тази година самостоятелна изложба в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.
Райчев заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините дарява на Община Шумен. Картините му пред публиката коментира шуменската художничка Мариана Петкова.
Тя уточни, че в изложбата са включени 61 картини, в различен формат и в различни стилове. Тони Райчев е художник, познат с участия в пролетните и зимните салони и от участията в пленера "Шуменско плато", допълни тя.
"Самостоятелните изложби на художника от последните две години са свидетелство за активната му творческа дейност, за порива му да търси нови форми на живописни интерпретации на реални обекти и за желанието му да експериментира с материалите и изразните средства на изобразителното изкуство", каза Петков
Тя посочи, че през юли изложбата е била в Мраморното фоайе на Народното събрание.
По покана на областната администрация творбите ще бъдат подредени в Атриума, за да може и жителите на областта да видят творбите на младите художници.
Изложбата представя 28 живописни творби на възпитаници на гимназията. Сред тях са Стефания Дуева, Веселина Алексиева. Миранда Мусабашова, Евгения Игорова, Иван Сабрутев, Гергана Коровска, Антон Георгиев, Витан Йорданов. Анастасия Иванова, Никол Коджаманова и Николина Дамянова.
Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян е създадена през 1976 година като Средно специално художествено училище за приложни изкуства, каза още Рада Кузманова. Първите специалности, които са се изучавали са "Плакат", "Художествена обработка на металите" и "Художествена тъкан".
В момента учениците се обучават в две специалности - "Рекламна графика", която по естествен начин надгражда и продължава старата специалност "Плакат", и "Художествена тъкан", включена в списъка на защитените специалности.
Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.
Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.
На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.
Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА.
Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.
Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.
В нея е и песента, която Суифт написа с британската група „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.
Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последни
Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е Десислава Зафирова.
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.
/ВСР
Група "Илектрик лайт оркестра", която през 70-те и 80-те години на миналия век внесе класическо звучене в рок и поп музиката с песни като Mr. Blue Sky и Evil Woman, обяви последния си концерт в Лондон през юли догодина в Хайд парк, съобщи Ройтерс, позовавайки се на организаторите.
Основана през 1970 г. в Бирмингам, групата, известна и като ELO, издаде няколко хитови албума през последвалите две десетилетия, сред които Discovery през 1979 г. и Time през 1981 г. Съоснователят на групата Джеф Лин е автор на цялата продукция на групата след 1972 г. В групата, която се разпадна през 1986 г., свирят различни музиканти, постоянните й членове са Джеф Лин и Бев Бевън (ударни).
През 2014 г. Лин, който е на 76 години, събира групата Jeff Lynne`s ELO заедно с Ричард Танди, свирил в ELO в началото на 70-те години като басист и кийбордист. Танди почина през месец май тази годи